آگوست 3rd, 2020 تعداد بازدید: پرینت مطلب ارسال به دوستان

3 ماه پیشتر: ممنوعیت استفاده از مشمولان، بدون داشتن معافیت دائم

معاون وظیفه عمومی‌استان، از ممنوعیت استفاده از مشمولان در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بدون داشتن معافیت دائم خبر داد .

سرهنگ “تقی منصوری” با اشاره به  ممنوعیت استفاده از مشمولان در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها بدون داشتن معافیت دائم گفت: طبق ماده ۶۲ قانون وظیفه عمومی‌استخدام مشمولان به طورکلی در وزارتخانه‌ها، موسسات وابسته به دولت، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و موسسات خصوصی بدون داشتن معافیت دائم ممنوع است.

سرهنگ منصوری تصریح کرد: طبق ماده ۶۳ قانون وظیفه عمومی، استخدام کننده یا استخدام کنندگان مشمولین غایب در وزارتخانه‌ها، موسسات دولتی و وابسته به دولت و نهادها برای هر یک از افراد اول و دوم به کسر نصف حقوق از شش ماه الی یک سال و در صورت تکرار سه مورد یا بیشتر به انفصال دائم از خدمت توسط دادگاه صالحه محکوم خواهند شد.

وی افزود: در این ماده آمده است، کسانی که به نحوی مشمولین غایب را در موسسات دولتی و غیر دولتی از قبیل کارخانه‌ها، شرکت‌ها، آموزشگاه‌ها، کارگاه‌ها، بنگاه‌ها، مغازه‌ها و تعمیرگاه‌ها، به کارگیری نمایند، توسط نیروی انتظامی، وزارتخانه‌های(تعاون،کار و رفاه اجتماعی) و (صنعت،معدن و تجارت) شناسایی و به محاکم صالحه قضائی معرفی می‌شوند و مجازات اینگونه افراد برای بار اول هزینه سالانه یک سرباز و برای بار دوم و بیشتر هزینه سالانه سه سرباز است.

سرهنگ منصوری ادامه داد: برابر ماده (۵۸) قانون خدمت وظیفه عمومی: مشمولین خدمت وظیفه عمومی‌که برای رسیدگی و یا اعزام جهت طی دوره ضرورت احضار می‌شوند چنانچه در مهلت یا موعد مقررخود را معرفی نکنند همچنین مشمولینی که معافیت موقت دریافت داشته اند و پس از انقضاء مدت اعتبار. ظرف یک ماه برای تجدید رسیدگی خود را معرفی نکنند غایب شناخته  می‌شوند پس از معرفی یا دستگیری در صورتی که طبق مقررات این قانون قادر به خدمت و بلامانع تشخیص داده شوند به خدمت اعزام می‌گردند.

منصوری افزود: مشمولانی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح تا سه ماه ودر زمان جنگ تا پانزده روز باشد سه ماه اضافه خدمت و چنانچه مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح بیشتر از سه ماه و در زمان جنگ بیش از پانزده روز باشد به شش ماه اضافه خدمت تنبیه می‌گردند.

وی ادامه داد: مشمولینی که مدت غیبت اولیه آنان در زمان صلح از یکسال ودر زمان جنگ از دوماه تجاوز نماید علاوه بر اعمال اضافه خدمت مذکور در بند(۱) فراری محسوب می‌شوند و به مراجع قضائی معرفی می‌گردند.

معاون وظیفه عمومی‌انتظامی‌استان در خاتمه خاطرنشان کرد: مشمولان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قوانین وظیفه عمومی‌از سامانه‌های خدمات الکترونیک سازمان وظیفه عمومی‌از قبیل تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰، پیامک به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ و یا پایگاه اطلاع رسانی سازمان در سایت پلیس به نشانی vazifeh.police.ir مراجعه کنند.