آگوست 3rd, 2020 تعداد بازدید: پرینت مطلب ارسال به دوستان

2 ماه پیشتر: از ماست که بر ماست

هر دو روی صندلی‌های کنار راهرو نشسته بودند. دختری چادری با چهره معمولی، قدی بلند وکمی‌آرایش، به نظرخسته می‌آمد .دستش را زیر چانه اش گذاشته بود و چنان آسوده نشسته بود گویی نبرد را برده باشد.

پسرجوان با ته ریش‌های قهوه ای ، چهره ای نپخته و لباس چهارخانه نیمه چروکی در آن طرف راهرو روبروی دختر نشسته بود. در چهره او نه خشمی‌بود و نه ناراحتی سرش را به دیوار تکیه داده بود و به سقف نگاه می‌کرد.

از درون اتاق صدای داد و فریاد مردی عصبانی و خشمگین به گوش می‌رسید. در را باز کردم و برای ورود اجازه خواستم. پرونده را تحویل دادم و ایستادم. مرد عینکی، کم مو، با چهره ای در هم و سبیل‌هایی پرپشت و مشکی لبه صندلی نشسته بود و به سمت زنی که آن طرف میز روبرویش بود خیز برداشته و با داد می‌گفت”همه اینا تقصیر توست! تو اونو پررو کردی! وقتی هر چی خواست براش خریدی وقتی اون گوشی لامصب را بدون اجازه من خریدی خب آخرش همین میشه دیگه. حالا خوب شد؟ حالا آبرومون رفت راضی شدی؟ حالا تو روت میشه تو چشم فامیل و در و همسایه نگاه کنی؟

مرد لحن صدایش را عوض کرد و گفت: جناب سرهنگ من هم از ایشون و دخترم که کاش مرده بودم وهمچین دختری نداشتم و هم از اون پسرک بی دین شکایت دارم.

سرهنگ گفت: آروم باشین و روبه زن که در حال گریه بود، کرد و متوجه شد که می‌خواهد چیزی بگوید. زن با صدایی لرزان و چشمانی گریان گفت” جناب سرهنگ دوسال پیش وقتی دخترم دبیرستانی بود از من خواست تا براش گوشی بخرم جرات نداشت به پدرش بگه. اون همیشه با همه چیز مخالفت می‌کنه. برای یک درخواست کوچیک دعوا به راه میندازه و چی بشه راضی بشه. نمیشه باهاش حرف زد سریع به داد و فریاد میرسه تنها چیزی که میتونه بشنوه چشم گفتن ماست. منم وقتی دیدم همه بچه‌ها  گوشی دارن و فقط دختر من نداره و اگر بگم دوباره دعوا شروع می‌شه پنهانی گوشی رو خریدم و به سارا دادم و گفتم نزار پدرت بفهمه. تا اینکه آن قدر رفتارهاش عوض شد که بالاخره پدرش فهمید و بعد از دعوای مفصلی که با من و اون کرد وضعیت از قبل بدتر شد و سختگیری‌ها شدیدتر شد.

 زن آهی کشید و گفت: تا اینکه سارا دانشگاه قبول شد. تو دانشگاه با یکی ازهمکلاسی‌هایش که پسری ۱۹ ساله بود آشنا شد. اونا همدیگرو دوست داشتن و میخواستن ازدواج کنن.  اما ایشون  باز مخالفت کرد و هر بار این پسر با وجود اینکه پدر مادر خودش هم راضی نبودند اومد خواستگاری ایشون جواب رد داد. دیگه چی بگم اصلا فکرشم نمی‌کردیم اینطوری بشه و بخوان فرار کنن. نمیدونم حالا باید چه خاکی به سر کنم….

سخن کارشناس

در این ماجرا و اتفاق دو نکته حائز اهمیت است:

۱- خانواده به عنوان اولین و تاثیرگذارترین محیطی که فرد درآن رشد می‌کند بسیار اهمیت دارد. در این خانواده پدر و مادر الگوهای مناسبی برای سارا نبودند. پدر توانایی کنترل خشم، حل مسئله، گوش دادن ، حمایت عاطفی و برقراری رابطه موثر با اعضای خانواده را ندارد.  دائما اعضای خانواده و نیازها و عقاید آن‌ها را سرکوب می‌کند. مادر سارا اگرچه نسبت به پدر درک بیشتری از دخترش داشت اما توانایی حل مسئله را نداشت. چرا که وقتی ما نمیتوانیم مسئله ای را حل کنیم می‌توانیم بجای تماشای موقعیت و تصمیم گیری از روی دلسوزی از مشاور کمک بگیریم.

۲- نکته دوم اینکه دختران و پسران در سنین نوجوانی با بحران نوجوانی روبرو می‌شوند. در این دوران انها ممکن است رفتارها، عقاید، نظرات، درخواست‌ها و ایده ال‌هایی داشته باشند که برای والدین قابل قبول نباشد ولی این دوران تنها گذار از کودکی به بزرگسالی است.

 لذا اگر والدین سارا از ویژگی‌های رشدی او اگاه بودند و با او مدارا می‌کردند، در خانه به نیازهای عاطفی او رسیدگی میشد و همچنین الگوهای مناسبی برای خودکنترلی و تنظیم هیجان و حل مسئله داشت، این اتفاق نمی‌افتاد.

 تهیه و تنظیم مرکز مشاوره و مددکاری معاونت اجتماعی استان یزد

ما را در اینستاگرام به نشانی meybod._.news و در تلگرام به نشانی meybodnewss@ دنبال کنید