سپتامبر 14th, 2020 تعداد بازدید: پرینت مطلب ارسال به دوستان

1 ماه پیشتر: آنچه باید پیش از ازدواج بدانیم

همه ما در جستجوی آرامش هستیم و این محقق نمی‌شود مگر به واسطه انتخاب‌های درستمان یکی از این انتخابها ازدواج است که نیازمند شناخت و آگاهی از خود و طرف مقابلمان است. قبل از شروع ازدواج و در آستانه جلسات خواستگاری مسائل و موضوعات خاص و مهمی‌وجود دارد که باید درباره آنها گفتگو شود.

هرچقدر تفاهم و همانندی بین این موضوعات در افراد بیشتر باشد احتمال طلاق کمتر و دوام زندگی بیشتر و احساس رضایت در رابطه نیز به مراتب افزایش پیدا می‌کند. که در ادامه به مواردی از آنها اشاره خواهیم کرد.

۱- حل اختلاف و روش‌های حل اختلاف:  یعنی اگر زمانی درباره موضوعی به مشکل برخوردیم آن مسئله را چگونه  حل می  کنیم؟ این شیوه از تجربه‌های گذشته طرفین نشات می‌گیرد یعنی اینکه باید بپرسید وقتی با کسی مشکلی پیدا می‌کنی چکار می‌کنی؟ قهر میکنی؟ اول عصبانی می‌شوی و ناسزا می‌گویی و بعد خوب می‌شوی؟ و… این مهم است که بدانید روش حل مشکلتان چگونه است. و اگر تضاد بسیاری بین روش‌های حل مسئله تان است بر انتخاب خود بازبینی بکنید.

۲- سنخ شخصیتی و صفات کلی شخصیت: در این مورد با کمک و مراجعه به روانشناسان و از طریق آزمون‌های شخصیتی و تشخیصی به ارزیابی و نتیجه خواهیم رسید.

۳- سرگرمی‌و علایق: از نوع همان سنخ شخصیت و صفاتی مثل درون و برون بودن نشات می‌گیرد مثلا فردی هیجان را می‌پسندد فردی دیگر دوست دارد خانه بماند و مدام فیلم ببیند.

۴- باور‌ها و ارزش‌های دینی، مذهبی و اخلاقی: اشاره دارد به اینکه دو طرف به چه اصول ارزشی و اخلاقی پایبندند و برایشان مهم است و خط قرمز آنهاست.

۵- دوستان و رفقا: نوع رفت و آمد فرد چگونه است؟ دوست و رفیق‌هایشان چه کسانی هستند؟ چه ویژگی‌هایی دارند؟ حریم فرد کجا و چگونه است؟

۶- اهداف، رشد و پیشرفت شخصی: برنامه‌های شخصی فرد که قرار نیست با ازدواج تغییری بکند استمرار دارد  و نیاز به وقت و زمان فردی برای رسیدگی به این برنامه‌ها است چیست؟

۷- خویشاوندان: نوع روابط افراد فامیل چگونه است؟ چه کسی مرجع قدرت فامیل است؟ تاثیر حرف افراد فامیل چگونه است؟ چگونه قرار است با آنها ارتباط داشته باشیم؟

۸- خانواده خود: اینکه به فرد آگاهی بدهیم که رابطه من با خانواده والدینی ام قرار است به چه صورت باشد؟ هر روز باید به آنها سر بزنم و نوع ارتباط آنها با من چگونه است.

۹- خانواده همسر: نگاهم به پدر و مادر زن یا شوهر چگونه است؟ به چه چیزهایی در مورد  خانواده همسر باور دارم؟

۱۰- پول و مسائل مالی: خرج کردنمان به چه شکلی است؟ برای چه چیزهایی راحت پول خرج می‌کنم؟ برنامه مالی شخصی و زوجی مان قرار است چگونه باشد؟

۱۱- رابطه صمیمانه با همسر: نشانه‌های صمیمیت از نظر شما چیست؟ آیا اهل سورپرایز هستید یا نه؟ اهل شوخی و طنز هستید؟ شوخی بی مزه و آزاردهنده را می‌پسندید یا نه؟ صداقت در رابطه به چه میزان قرار است وجود داشته باشد.

۱۲- خواسته‌ها و توقعات و شکل بیان آن: آیا به طور واضح و بدون ایجاد سوء تفاهم خواسته‌ها ی خود را بازگو می‌کنید؟ توقع دارید چگونه به خواسته‌هایتان توجه شود؟

۱۳- رویارویی با هیجانات و احساسات: چقدر احساساتم را می‌شناسم؟ برخورد من با احساسات اصلی مثل غم و شادی و ترس و… چگونه است؟

۱۴- وظایف زن و مرد در خانه: نقش زن و مرد و وظایف این دو نقش چگونه برای من تعریف شده است؟ من شستن لیوان را بد و نادرست می‌دانم یا نه؟

۱۵- موضوعات و مسائل جنسی: از سردی و گرمی‌مزاج و نوع نگاه شخصی ام به رابطه جنسی و چگونگی کم و کیف آن آگاهی داشته باشیم و صحبت کنیم و توقعاتی که داریم را بازگو کنیم.

۱۶- فرزند: چه زمانی قرار است فرزند دار بشوید و صحبت درمورد تعداد فرزند و شیوه تربیت فرزند.

گردآورنده :پریسا لاری مشاور افتخاری مرکز مشاوره آرامش یزد